Space Gallery : Fragmenty Światła

 

WYSTAWA

Swietłana Biletnikowa, absolwentka krakowskiej ASP wystawiała już w Krakowie.

 

Obecna wystawa, otwarta w Space Gallery przy św. Marka 22 (galeria współczesna), pokazuje nowe obrazy i nowe obszary zainteresowań tej interesującej młodej malarki.

Ci, którzy pamiętają wystawę Swietłany Biletnikowej w galerii Raven,bez trudu przywołają jej piękne gry światła i koloru. Wtedy wydawało się niemal pewne, że młoda malarka pójdzie w stronę abstrakcji lirycznej, Minęło trochę czasu- i Swietłana Biletnikowa zaskoczyła nas realistyczną figuracją , wygaszeniem palety przy nadal niezmiennie pięknym świetle.

Na obecnej wystawie w Space Gallery bardzo interesujące obrazy,przedstawiające, figuratywne- sceny zbiorowe ,pejzaż,portret - artystka śmiało zestawia z wcześniejszymi pracami nazywając to wszystko razem „Fragmentem światła”.

Ale jest coś jeszcze. Wydaje się ze w paru nowych obrazach Biletnikowa delikatnie zbliżyła się do ikony. To prawie nieprawdopodobne u malarki tak unikającej kanonów. Ale tez to zbliżenie do sacrum ikony ma charakter daleki, prywatny, nieopowiedziany. Warto jednak zajrzeć w oczy dziecka z pięknie kolorowego portretu, przyjrzeć się kompozycji paru innych obrazów. Jest w tym coś z rozpoznawania własnej tożsamości i coś z określenia się współczesnego człowieka wobec korzeni.

 

Dziennik Polski 19.07.2010