Opinie w skrócie

 

” ... Swietłana Biletnikowa jest wybitnie utalentowaną, a równocześnie rzetelnie i konsekwentnie pracującą malarką. Lata studiów to czas ewolucji jej malarstwa w kierunku ekspresji i ciekawych rozwiązań kolorystycznych...
Umiejętności rysunkowe, wnikliwość studyjna i wrażliwość kolorystyczna - pozwalają wierzyć, że Biletnikowa jest młodym artystą o dużych możliwościach twórczych...”

Prof. Stanisław Rodziński
Wydział Malarstwa ASP w Krakowie

                                                                                                                              Kraków, 31.03.2005


„... Pani Swietłana Biletnikowa w 2002 roku brała udział w międzyuczelnianym konkursie na rysunek pt. ”Cisza i Ekspresja„ w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, otrzymała trzecią nagrodę. Uczestniczyła również w wystawie rysunku p.t. ”Północ-Południe'”. Jej rysunki nabierają cech indywidualnych. Widać w nich, ze interesuje ją to, co nieznane, co za „wysokim progiem”. Jest wnikliwym obserwatorem życia i myślenie o człowieku jest widoczne w jej pracach. Ogromna pojemność możliwości artystycznych, bez lęku podejmowane przez nią nowe zadania, świadczą o dużej dojrzałości i świadomości na tym polu....”


Prof. Teresa Kotkowska-Rzepecka
Wydział Malarstwa Architektury Wnętrz ASP w Krakowie

                                                                                                                               Kraków, 5.04.2005

 

„...Pani Swietłana podjęła studia na Wydziale Malarstwa Krakowskiej ASP, a następnie - co jest bardzo rzadkim - rozpoczęła studia na Wydziale Architektury Wnętrz.
 To niespotykana osobowość obdarzona talentem, który przez cały czas jest podpierany niesamowitą   pracowitością nad własnym wizerunkiem twórczym....”

prof. Roman Kurzawski
Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz
ASP w Krakowie

                                                                                                                              Kraków,18.03.2005

„...Pani Swietłana Biletnikowa jest moją studentka od dwóch lat przez ten okres dała się poznać jako zdolna, pracowita i utalentowana projektantka. Pani Swietłana Biletnikowa w ubiegłym roku ukończyła Wydział Malarstwa, co równie świadczy o jej zaangażowaniu w sztukę współczesną. Jej prace artystyczne i prace Macka Dyczkowskiego, Macka Poniedziałka, Lesji Rygorczuk, Katarzyny Laskus, Adama Knopka w Wystawie Grupy Siedem, która odbyła się w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie 6 stycznia 2005 roku oceniam bardzo wysoko...”

Prof. Andrzej Głowacki
Wydział Architektury Wnętrz  ASP w Krakowie

                         

" ... duże zdziwienie, chyba nie tego się spodziewałem, ale jednocześni zdziwienie bardzo pozytywne - nie spodziewałem się klasycznych, "malowanych" obrazów a tu masz - pełne zaskoczenie! Dawno nie oglądałem tak "malarskiego" malarstwa, gdzieś w tej burzy ekspresji malarskiej czuję echa takiego nieskrepowanego i bezpretensjonalnego "malowania" jak to robili amerykanie w latach pięćdziesiątych - całkowicie wyzwoleni i nieograniczeni tym co zdewaluowało malarstwo na długie lata - takie malarstwo, takie malowanie sprzed epoki konceptualizmu...super...no i ten bezpretensjonalizm, którego tak brakuje w malarstwie tych wszystkich młodych wypłoszy - panienek malujących pod silnym wpływem Maciejowskiego, Sasnala...tak bardzo silących się na koncept w malarstwie...nawet to niezdecydowanie pomiędzy realizmem (figuracja wyraźnie dobrze wyuczona w realistycznej szkole malarstwa!), a wolną i dziką ekspresja malarską (fajny amerykanizm!!!), swoboda energetycznego obrazowania, gestu, śladu który zaczyna znaczyć, mówić całkowicie abstrakcyjną formą, to dla mnie bardzo pozytywne atrybuty. To niedookreślenie stylistyczne również - niedokonany wybór; realizm czy malarska, ekspresyjna abstrakcja czy poetycka nonszalancja i miejscami bardzo liryczna figuracja, też wydają mi się bardzo dobre, dają poczucie jakiegoś ruchu, energii, gotowości na dalszy eksperyment - i wielka nadzieja na przyszłość i potwierdzenie ogromnego kapitału...no i chyba rzecz najważniejsza - autentyczność!!! Dzięki za frajdę jaką Pani mi sprawiła i tym bardziej życzę szczęścia i pięknej kariery...będę trzymał kciuki i proszę o zaproszenie jeśli gdzieś, coś będzie Pani pokazywała - bardzo jestem ciekaw Pani dalszego rozwoju!!! ""

Michał

21.01.2011. Warszawa